Movie here.

Moim zdecydowanym faworytem jest Cedar Key. Rzadko polecane miejsce w przewodnikach turystycznych, bezpretensjonalny, kameralny i lekko zapomniany port rybacki, dawny kurort turystyczny położony godzinę od Gainesville, na zachodnim wybrzeżu Florydy, nad Zatoką Meksykańską. Ze względu na częste tornada i sztormy nawiedzające tę okolicę, architektura lokalna wygląda w większości jak tymczasowa.W mieście unosi się duch przeszłości. Widać dużo zniszczeń po ostatnich kataklizmach, rozpadające się drewniane domki, zniszczone mola, pomosty i przystanie. Wiele drewnianych domów jest albo pomalowana albo mieni się w kolorach bieli, błękitu  lub odblaskach. Przypomina klimaty architektury lokalnej Karaibów. Większość domków stoi na wysokich kilkumetrowych palach na wypadek zalań i podnoszenia się poziomu wody. Woda stoi tak wysoko, jakby miała zaraz zalać miasto, co sprawia wrażenie, że miasteczko może lada dzień zniknąć. Dodaje to poczucia tymczasowości oraz niepewności istnienia tego miejsca. Jak wyjeżdżaliśmy z Cedar Key, nie byłam pewna, czy następnym razem jak przyjedziemy, czy miasteczko jeszcze tu będzie.

Przy wjeździe do miasta prze wielkie rozlewiska i kanały, mijając wiele malutkich wysepek “Keys”, wszędzie można zauważyć dekoracje morskie i farmy z owocami mórz, w szczególności z ostrygami i małży, z których słynie Cedar Key. Wokół roznosi się zapach morza, ryb i owoców morza. Nieodłącznym elementem wizyty w mieście są przeróżne ptaki brodzące, a w szczególności pelikany. Odpoczywają, latają, brodzą, zaczepiają, jedzą wszędzie. Dla samego bogactwa pelikanów w porcie warto odwiedzić to miejsce.

W lokalnych knajpkach, a w niektórych nawet z widokiem z 2 piętra z balkonu rozpościerającym się na wodę, na wynurzające się z wody delfiny, na łowiące ptaki i na wędkarzy na pomoście, a to wszystko w towarzystwie przeróżnych ptaków, można zjeść przepyszne ostrygi, małże i inne wariacje na temat w amerykańskim stylu, dwa lub 3 razy taniej niż w innych miejscach na Florydzie i w Polsce.

Warto też odwiedzić rezerwat przyrody Cedar Keys National Wildlife Refuge, usytuowany 20 minut samochodem od miasta. Na to całkowite odludzie, oprócz lokalnych rybaków, prawie nikt nie przyjeżdża. Drewniany pomost, naturalne kultury ostryg i małż, mini wysepki, ptaki brodzące, dwie tablice informacyjne, słońce oraz bezkres wody i traw.

Mało znane miejsce, a naprawdę czarodziejskie!

Advertisements