Gainesville na Florydzie nie jest centrum kulturowym. To pewne. Jest jednak sporo wysokiej klasy występów, pokazów, przedstawień i wystaw. Jak na wielkość tego miasta, 110 000 mieszkańców, jest to dość wyjątkowe, aczkolwiek biorąc pod uwagę liczbę studentów, mogłoby się wydawać, że będzie większe zapotrzebowanie na sztukę.

Mieszkamy 5 minut drogi od głównego zagłębia sztuki w okolicy, w której znajduje się Centrum Sztuk Performatywnych, UF Phillips Center, gdzie odbywa się wiele przedstawień, musicali i pokazów znanych zespołów i grup sprowadzonych z całego świata. Mieliśmy okazję obejrzeć znaną na całym świecie tancerkę stepowania Michelle Dorrance, zobaczyć inscenizację powieści “Moby Dick”, popularny amerykański musical “Rent” oraz koncert orkiestry prezydenta amerykańskiego “The President’s Own” United States Marine Band. Studenci UF mają bilet wstępu ze zniżką, a czasem nawet bezpłatnie.

Tuż obok mieści się świetne muzeum sztuki, Harn Museum of Art, gdzie można podziwiać sztukę antyczną Azj i Afryki, malarstwo europejskie oraz wystawy czasowe, np. fotografie z Bliskiego Wschodu i Fridę Kahlo. W Gainesville mieści się jeszcze kilka teatrów, np. Hippodrome Theatre, Gainesville Community Playhouse, w którym widzieliśmy “Skrzypka na Dachu”, Acrosstown Repertory Theatre oraz Constans Theatre. Porozrzucane po mieście są też kompleksy kinowe, a wystawy fotografii i sztuki można oglądać na różnych wydziałach UF i bibliotekach.

Szczególnie ważnym ośrodkiem kulturowym w Gainesville jest Reitz Union, centrum studenckie University of Florida, w którym organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych, między innymi pokazy filmowe, Open Mic, Talent Show, Trivia Night, spotkania ze znanymi gośćmi, itp.

W centrum miasta na Bo Diddley Plaza odbywają się koncerty, festiwale, koncerty, warsztaty i potańcówki swingowe. Bardzo ciekawym festiwalem, w którym wzięliśmy udział  we wrześniu jest festiwal filmów latynoamerykańskich “Gainesville Latino Film Festival” czyli 2 tygodniowy cykl filmów latynoamerykańskich, prezentacji, spotkań i imprez.

Należy pamiętać, że Floryda jest południowym USA, więc popularna jest muzyka country na imprezach lokalnych i w radiu oraz afroamerykańska muzyka bluesowa i gospel. Miejscowi biali jednak nie przepadają za jazzem ani innymi pokrewnymi gatunkami, czego w ogóle nie ukrywają.

Z pewnością daleko Gainesville do Warszawy, stolic europejskich czy w szczególności amerykańskich centrów kulturalnych jak Nowy Jork lub Chicago, ale może dzięki temu jesteśmy w stanie zachować równowagę i nie żałujemy, że omija nas tyle imprez.

Artwalk Gainesville

 

Museum Nights at Harn Museum – Rooster Year (China)
Something to Crow About 

Advertisement