Brakuje godzin w dobie, żeby skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw akademickich, kulturalnych i towarzyskich oferowanych na uniwersytecie. Promowana wśród studentów jest oczywiście postawa proaktywna i udział w niektórych wydarzeniach, szczególnie wydziałowych, jest wskazana.

Na uczelnianą skrzynkę mailową student dostaje powiadomienia o wszystkim, co się dzieje: imprezy w przestrzeni akademika, programy w centrach rekreacyjnych i sportowych, wykłady, warsztaty, konferencje o tematyce ogólnej i specjalistycznej, politycznej oraz społecznej, darmowe wydarzenia kulturalne i towarzyskie jak projekcje filmowe, potańcówki swingowe, salsowe, warsztaty artystyczne, akcje wolontaryjne i wiele innych. Warto polubić strony FB, żeby być na bieżąco z tym co się dzieje na uczelni. Dobrze jednak pamiętać, że równowaga to podstawa i we wszystkim się uczestniczyć nie da, a czasem nawet nie warto. Każdy student ma dostęp do wynajmu różnych przestrzeni na uczelni i może zorganizować, co tylko sobie wymyśli. Do tej pory miałam okazję wziąć udział we wspaniałych wykładach i w takich, po których czułam, że naprawdę straciłam czas i niczego się nie dowiedziałam.

Na moim wydziale College of Education, oferta sympozjów (colloquium), warsztatów, szkoleń i prezentacji jest bardzo bogata. Niektóre odbywają się w cyklu comiesięcznym, a opiekun zaprasza na wykłady lub sympozja profesorów i studentów zarówno z almy mater jak i z innych uczelni. Odbywają się też comiesięczne panele organizowane przez studencką organizację wydziału edukacji Student Alliance of Graduates in Education „SAGE”. Grupa ta wspiera studentów programów magisterskich i doktoranckich w przygotowaniach do końcowych egzaminów doktoranckich, prezentacji na konferencjach i w wielu innych tematach. Ponadto profesorowie, którzy starają się o pracę na University of Florida przyjeżdżają z innych uczelni i dzielą się swoimi badaniami. Co jakiś czas broni się jakiś doktorant, a ponieważ obrony są publiczne, więc warto też w nich uczestniczyć. Czasem biblioteka organizuje krótkie szkolenia z korzystania z drukarki 3D lub świetnych narzędzi bibliotecznych. Ciężko to wszystko zmieścić w kalendarzu, ale na pewno warto dokonać selekcji!

Wraz z grupą doktorantów ze specjalizacji ESOL/Bilingual Education założyliśmy grupę, MESSAGE, która ma na celu motywowanie nas do działania w zakresie naszej dziedziny naukowej. Nasza aktywność polega na wspólnym czytaniu artykułów z wybranych tematów, przygotowywaniu warsztatów dla przyszłych nauczycieli i studentów, przygotowywanie się na konferencje i pisanie artykułów. Dodatkowo dbamy o to, byśmy mogli wspólnie celebrować amerykańskie albo nasze narodowe święta i staramy się o zachowanie równowagi w pracy, więc planujemy wspólnie krótkie wypady w naturę lub w kulturę.

Oddzielnym tematem na wpis są męskie i żeńskie stowarzyszenia (fraternities and sororities), które zrzeszają grupy wedle zainteresowań, postaw, poglądów i potrzeb. Ciężko się do tych grup dostać, głównie obejmują studentów licencjackich (undergrads) i często mieszczą się w wyznaczonych domach, gdzie niektórzy zrzeszeni za dodatkową opłatą mogą mieszkać. Moja amerykańska koleżanka wytłumaczyła mi, że członkostwo w takich stowarzyszeniach ma na celu kształtowanie poglądów studentów,  determinowanie wyboru przyjaciół i wrogów oraz angażowanie ich w różne aktywności akademickie, wolontaryjne oraz towarzyskie. Wiele osób twierdzi, że w domach takich męskich i żeńskich stowarzyszeń odbywają się najmocniejsze i najbardziej alkoholowe imprezy w mieście, a jednym z celów organizacji jest swatanie studentek i studentów, aby po studiach mogli, na przykład, wziąć ślub.

Amerykański etos pracy, efektywności, zaangażowania i sukcesu doskonale odzwierciedla się na uczelni. Wszyscy cenią produktywność jako najwyższą wartość. A dla osób, które nie wytrzymują presji, UF Counseling and Wellness Center oferuje specjalne programy relaksacyjne, fotele do masażu i dobro słowo. Nie wiem tylko, czy takie wsparcie nie stanowi tylko doraźnej pomocy dla studentów, którzy z powodu ogromnej ambicji, mają kłopot z wyborem z takiego wachlarza możliwości i starają się być wszędzie na 100%.

Więcej informacji o samej aktywności studentów doktoranckich lub pozytywnie postrzeganych postawach doktorantów umieszczę w artykule „Launching PhD Studies”. O podejściu studentów międzynarodowych opowiem we wpisie „International Student at University of Florida”.

Advertisement